Jak działają wyroby RelaxSan ?

Kategoria:Aktualności

Medyczne wyroby uciskowe marki RelaxSan to doskonała terapia uciskowa i najskuteczniejszy sposób ograniczający rozwój żylaków. Wyroby Relaxsan dzięki kompresjoterapi skutecznie zapobiegają powstawaniu lub nasilaniu się zaburzeń krążenia krwi żylnej w kończynach. Poprawiają funkcjonowanie układu żylnego i zastawek żylnych oraz wspierają działanie tzw. pompy mięśniowej. To taki „osobisty masażysta nóg” a masowanie następuje przy każdym stawianym kroku. Kompresjoterapia powstrzymuje rozwój istniejących żylaków. Działa korzystnie u chorych po obliteracji i operacjach żył, po zapaleniu żył, w obrzękach, owrzodzeniu żylnym oraz zapobiegawczo w okresie ciąży. Wyroby kompresyjne działają za pomocą wywierania stopniowanego ucisku . Jednostką miary tego ucisku są „milimetry słupka rtęci” (mmHg).
Ucisk, jaki wywierają jest stopniowany i rozłożony na całej długości nóg (od kostki – największy do uda – najsłabszy). To właśnie dzięki temu mechanizmowi mamy zapewnione prawidłowe pompowanie krwi w kierunku serca, zapobiegając zastojowi krwi w żyłach.

„Zastosowanie odpowiedniej siły ucisku na kończynę zmniejsza średnicę dużych żył. Potwierdzają to badania: flebografia i USG techniką duplex-scan. Efektem stopniowania kompresji jest zmniejszenie miejscowej objętości krwi przez jej redystrybucję w kierunku proksymalnym. Zmniejszenie średnicy dużych naczyń powoduje równocześnie zwiększenie szybkości przepływu krwi żylnej, utrzymując przepływ tętniczy na niezmienionym poziomie. U człowieka leżącego ciśnienie kompresji powyżej 10 mmHg powyżej łydki jest wystarczające do zmniejszenia zastoju żylnego lub ewentualnego przeciwdziałania powikłaniom powstawania zakrzepowego zapalenia żył, np. w sytuacji unieruchomienia i konieczności przyjęcia pozycji leżącej. Ciśnienia powyżej 30 mmHg nie skutkują dalszym wzrostem prędkości przepływu w dużych żyłach lub w mikrokrążeniu, ponieważ przy tym ciśnieniu naczynia są maksymalnie opróżnione i objętość żylna nie może
być już zmniejszona” (A. Jawień, M Szewczyk, Zastosowanie komprejsoterapii w chorobach żył).

Kompresja zewnętrzna wywiera wpływ na układ żył powierzchownych, pomagając w zmniejszeniu podwyższonego ciśnienia hydrostatycznego i przywracając równowagę pomiędzy żyłami głębokimi i powierzchownymi. Wpływa na w redukcję obrzęków i zapobiega refluksowi żylnemu.

Kompresjoterapia podwyższa:

 1. prędkość przepływu krwi w żyłach głębokich,
 2. produkcję prostacyklin,
 3. miejscowy przepływ włośniczkowy,
 4. przezskórne ciśnienie parcjalne tlenu,
 5. zmniejszoną objętość łydki podczas ćwiczeń,
 6. uwalnianie aktywatora plazminogenu.

Kompresjoterapia zmniejsza:

 1. pojemność i ciśnienie w żyłach,
 2. widoczne żylaki powierzchowne,
 3. obrzęk,
 4. lipodermatosklerozę,
 5. przejściowe nadciśnienie żylne

Przeciwwskazaniem do stosowania kompresji są:

 1. poważne zaburzenia krążenia tętniczego kończyn dolnych,
 2. niewyrównana zastoinowa niewydolność serca,
 3. obrzęk metaboliczny,
 4. siniczy obrzęk bolesny,
 5. zakażenia skóry i tkanek miękkich nóg, przebiegające z wysiękiem i obrzękiem,
 6. choroby skóry z dużym wyciekiem,
 7. świeża i ostra zakrzepica żylna,
 8. dermatozy,
 9. zakłócenia czuciowe w kończynie,
 10. nietolerancja na materiał pończoch.

Nie stosować w nocy w trakcie snu.