Jak działają wyroby RelaxSan ?

Kategoria:Aktualności

Medyczne wyroby uciskowe marki RelaxSan to doskonała terapia uciskowa i najskuteczniejszy sposób ograniczający rozwój żylaków. Wyroby Relaxsan dzięki kompresjoterapi skutecznie zapobiegają powstawaniu lub nasilaniu się zaburzeń krążenia krwi żylnej w kończynach. Poprawiają funkcjonowanie układu żylnego i zastawek żylnych oraz wspierają działanie tzw. pompy mięśniowej. To taki „osobisty masażysta nóg” a masowanie następuje przy każdym stawianym kroku. Kompresjoterapia powstrzymuje rozwój istniejących żylaków. Działa korzystnie u chorych po obliteracji i operacjach żył, po zapaleniu żył, w obrzękach, owrzodzeniu żylnym oraz zapobiegawczo w okresie ciąży. Wyroby kompresyjne działają za pomocą wywierania stopniowanego ucisku . Jednostką miary tego ucisku są „milimetry słupka rtęci” (mmHg).
Ucisk, jaki wywierają jest stopniowany i rozłożony na całej długości nóg (od kostki – największy do uda – najsłabszy). To właśnie dzięki temu mechanizmowi mamy zapewnione prawidłowe pompowanie krwi w kierunku serca, zapobiegając zastojowi krwi w żyłach.

„Zastosowanie odpowiedniej siły ucisku na kończynę zmniejsza średnicę dużych żył. Potwierdzają to badania: flebografia i USG techniką duplex-scan. Efektem stopniowania kompresji jest zmniejszenie miejscowej objętości krwi przez jej redystrybucję w kierunku proksymalnym. Zmniejszenie średnicy dużych naczyń powoduje równocześnie zwiększenie szybkości przepływu krwi żylnej, utrzymując przepływ tętniczy na niezmienionym poziomie. U człowieka leżącego ciśnienie kompresji powyżej 10 mmHg powyżej łydki jest wystarczające do zmniejszenia zastoju żylnego lub ewentualnego przeciwdziałania powikłaniom powstawania zakrzepowego zapalenia żył, np. w sytuacji unieruchomienia i konieczności przyjęcia pozycji leżącej. Ciśnienia powyżej 30 mmHg nie skutkują dalszym wzrostem prędkości przepływu w dużych żyłach lub w mikrokrążeniu, ponieważ przy tym ciśnieniu naczynia są maksymalnie opróżnione i objętość żylna nie może
być już zmniejszona” (A. Jawień, M Szewczyk, Zastosowanie komprejsoterapii w chorobach żył).

Kompresja zewnętrzna wywiera wpływ na układ żył powierzchownych, pomagając w zmniejszeniu podwyższonego ciśnienia hydrostatycznego i przywracając równowagę pomiędzy żyłami głębokimi i powierzchownymi. Wpływa na w redukcję obrzęków i zapobiega refluksowi żylnemu.

Kompresjoterapia podwyższa:

  1. prędkość przepływu krwi w żyłach głębokich,
  2. produkcję prostacyklin,
  3. miejscowy przepływ włośniczkowy,
  4. przezskórne ciśnienie parcjalne tlenu,
  5. zmniejszoną objętość łydki podczas ćwiczeń,
  6. uwalnianie aktywatora plazminogenu.

Kompresjoterapia zmniejsza:

  1. pojemność i ciśnienie w żyłach,
  2. widoczne żylaki powierzchowne,
  3. obrzęk,
  4. lipodermatosklerozę,
  5. przejściowe nadciśnienie żylne

Przeciwwskazaniem do stosowania kompresji są:

  1. poważne zaburzenia krążenia tętniczego kończyn dolnych,
  2. niewyrównana zastoinowa niewydolność serca,
  3. obrzęk metaboliczny,
  4. siniczy obrzęk bolesny,
  5. zakażenia skóry i tkanek miękkich nóg, przebiegające z wysiękiem i obrzękiem,
  6. choroby skóry z dużym wyciekiem,
  7. świeża i ostra zakrzepica żylna,
  8. dermatozy,
  9. zakłócenia czuciowe w kończynie,
  10. nietolerancja na materiał pończoch.

Nie stosować w nocy w trakcie snu.